Masz pytania?   509-938-630   kontakt@360studio.org

Fotografia wnętrz i architektury – technika tworzenia w HDR

Co to jest HDR (ang. high dynamic range) – czyli technika tworzenia zdjęć o szerokim zakresie tonalnym i czemu one służą?

Ta bardzo często wykorzystywana przez nas technika w ciągu ostatnich kilku lat stała się fotograficznym fenomenem, uwielbianym przez jednych, a lekceważonym przez innych. Fotografia HDR jako, że w dużej części jest „obrabiana” już po wykonaniu zdjęć może tak naprawdę stać się tym czym tylko chce fotograf. On jest tutaj architektem, który wedle własnego uznania dodaje kolory i tekstury, podkreśla detale i subtelne niuanse, albo jeśli zechce to „podkręca” wszystko, aż do osiągnięcia ekstremalnie surrealistycznych efektów. Bez wątpienia łatwo tutaj o przesadę i chociaż czasami( jeśli taki zabieg wykona się celowo) można osiągnąć niesamowite efekty to w naszej działalności staramy się raczej, zwłaszcza przy fotografowaniu wnętrz osiągnąć efekt jak najbardziej zbliżony do tego, który postrzega ludzkie oko.

I tutaj dochodzimy wreszcie do sedna – HDR to proces dzięki któremu na jednej fotografii jesteśmy wstanie przedstawić o wiele większy zakres tonalny światła, czyli zarówno elementy bardzo mocno oświetlone, jak i te pozostające w cieniu. Generalnie nasza praca polega na wykonaniu kilku, lub nawet kilkunastu fotografii dokładnie tego samego kadru, przy różnych czasach naświetlania, a potem połączeniu tego w jedną fotografię.

Z życia wzięte: Czy kiedykolwiek wykonałeś fotografię pięknego krajobrazu, tylko po to aby po powrocie do domu stwierdzić, że cudowne wtedy niebo na Twoim zdjęciu jest szare, lub wręcz przepalone? Albo fotografując pomieszczenie, zamiast widoku za oknem otrzymałeś białą plamę? Każdy kiedyś to przerabiał, ale na szczęście jest na to rozwiązanie – technika HDR właśnie.

Jak wykonać takie zdjęcie?

Sensory w aparatach fotograficznych są wstanie uchwycić o wiele węższy zakres światła niż ludzkie oko, czyli wykonując zwykłe zdjęcie (bardzo upraszczając!) otrzymamy albo poprawnie oświetlone jasne elementy, lecz praktycznie niewidoczne te ocienione, lub odwrotnie – elementy znajdujące się w cieniu wyjdą poprawnie, ale te mocno oświetlone wydawać się będą białe. Najlepiej zobrazuje to przykład, który na bardzo prostym (na pozór) zdjęciu pokaże rozkład światła w pomieszczeniu. Jak łatwo zauważyć żadne ze zdjęć wchodzących w jego skład w pełni nie zawiera całego spektrum światła.

25 fotografii wchodzących w skład zdjęcia HDR

Oczywiście podczas normalnej pracy nie wykonuje się aż tylu zdjęć, lecz na tym przykładzie o wiele dokładniej widać jak nawet niewielka zmiana czasu naświetlania wpływa na ekspozycję całego zdjęcia. Tak więc mając wykonaną serię zdjęć o różnej ekspozycji (najczęściej są to 3 do 9 fotografii) do gry wchodzi specjalistyczne oprogramowanie. Jest ono wstanie, oczywiście przy dużej pomocy fotografa, gdyż efekt przy ustawieniach domyślnych zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia, złożyć je w jedną fotografię. Po raz kolejny pisząc w wielkim uproszczeniu program wybiera z każdego ze zdjęć składowych te elementy, które akurat na nim naświetlone są w sposób poprawny i „zszywa” je w fotografię na której już każdy poszczególny fragment jest naświetlony tak jak to postrzega człowiek.

Poniżej przedstawiono efekt końcowy, wraz z dwiema fotografiami wchodzącymi w jego skład – zdjęciem niedoświetlonym i prześwietlonym. „Chwytając” suwaki można zobaczyć różnicę pomiędzy nimi.

Porównanie fotografii HDR do fotografii tradycyjnej.

Tak naprawdę to chodzi tutaj o preferencje i przyzwyczajenia fotografa. „Fotografowie tradycyjni” polegają w większym stopniu na różnorakich filtrach (np. filtrze połówkowym) zakładanych na obiektyw i przy ich pomocy manipulują światłem, które dostaje się do aparatu. Często używają też filtrów polaryzacyjnych, czy ocieplających, aby wpłynąć na temperaturę kolorów. Podsumowując „Fotografowie tradycyjnie” wolą robić wszystko na etapie wykonywania zdjęcia i nie dokonywać żadnej późniejszej jego obróbki.

„Fotografowie HDR” dla odmiany, tworzą te same obrazy polegając na post-produkcji zdjęć, a nie na filtrach i innych sposobach wpływu na oświetlenie sceny. Nie jest to ani lepsze, ani gorsze podejście – jest po prostu inne i często oba podejścia są wstanie wygenerować takie same efekty.
Oczywiście, tak jak zawsze podział ten nie jest nigdy aż tak jednoznaczny. Obecnie zdecydowana większość fotografów stosuje te podejścia równolegle, czerpiąc z obydwu technik to co mają w sobie najlepszego. Bo tak naprawdę zawsze chodzi o wykonanie jak najlepszego zdjęcia, prawda?

Poniżej kilka przykładów zdjęć HDR.

Fotografia HDR, piekny przykładNajlepsze fotografie HDRPiękna fotografia HDRUdany HDRNajlepsze HDR-ytechniki HDR
źródło: http://www.blamethemonkey.com

Kiedy nie ma sensu wykonywanie zdjęcia HDR?

Wiemy już, że fotografia HDR wygląda tak jak obraz rejestrowany przez ludzkie oko. Zawiera w sobie informacje o detalach zarówno w najjaśniejszych jak i najciemniejszych miejscach danego kadru. W niektórych wypadkach zdjęcie HDR potrafi ukazać więcej emocji i zdecydowanie więcej tzw. „efektu WOW” niż tradycyjna fotografia. Jako, że jest bliższe ludzkiemu sposobowi postrzegania, wielu z nas czuje jakby oglądała dane miejsce w rzeczywistości – tak, że można go prawie dotknąć.

Skoro więc efekty potrafią być tak niesamowite to może zawsze należy używać tej techniki?

Zdecydowanie nie! Przede wszystkim dlatego, że jest to…. niemożliwe. Jest mnóstwo sytuacji, kiedy czas nie pozwala Ci wykonać np. 9 fotografii tej samej sceny, a oprócz tego:

Poruszające się obiekty: Jeśli scena zawiera poruszające się obiekty, albo trzeba ruszać aparatem, aby „nadążyć” za tematem zdjęcia nie ma sensu wykonywać zdjęcia HDR, ponieważ post-produkcja będzie bardzo trudna, lub wręcz niemożliwa. Oczywiście drobne przesunięcia, jak np. poruszane firanki, liście, czy nawet rzeka są jak najbardziej akceptowalne i przy odpowiedniej obróbce dają bardzo ciekawe efekty.
Portrety: Są możliwe tylko wtedy kiedy fotografowana osoba potrafi stać nieruchomo niczym kamień, w przeciwnym wypadku efekty nie będą zadowalające.
Sceny o niskiej rozpiętości tonalnej: Wtedy po prostu nie ma sensu wykonywać kilku, lub kilkunastu zdjęć, dlatego że HDR również nie będzie wstanie uatrakcyjnić takiego zdjęcia. Tak więc jeśli cały kadr jest równomiernie oświetlony (np. nie występują okna, a oświetlenie nie tworzy żadnych cieni) zazwyczaj nie ma potrzeby tworzenia HDR-a.

Więc kiedy takie zdjęcia robić?

Najlepiej wybierać sceny, które zawierają zarówno cienie, elementy oświetlone średnio, jak i oświetlone dobrze. Scena powinna być przede wszystkim dynamiczna, a oświetlenie naprawdę interesujące i powodujące jak najgłębsze cienie.

W przypadku fotografowania wnętrz oczywistym przykładem są kadry zawierające odsłonięte okna w słoneczny dzień, wtedy HDR-y sprawdzają się idealnie. Bardzo dobre efekty można też otrzymać przy kilku źródłach światła, najlepiej różnej mocy, oświetlających pomieszczenie.

Podczas fotografowania na zewnątrz najlepsze zdjęcia otrzymujemy fotografując podczas tak zwanej „złotej godziny”, czyli albo godzinę po wschodzie słońca, albo tuż przed jego zachodem. Cienie są wtedy najbardziej dramatyczne, a na niebie jest najwięcej kolorów.

Fotografia panoramiczna – jak powstaje?

Jest to technika polegająca na łączeniu poszczególnych zdjęć w celu osiągnięcia szerszego pola widzenia. Fotografie panoramiczne mogą zawierać od 2 do właściwie nieskończonej liczby zdjęć. Typowa fotografia panoramiczna wykonywana przez naszą firmę obejmuje większe pole widzenia niż może dostrzec ludzkie oko i jest to zazwyczaj około 180 °, ale możliwe jest osiągnięcie nawet 360 ° jeśli tylko wtedy scena będzie prezentować się efektowniej.

Dla osiągnięcia lepszego rezultatu fotografie zawsze wykonujemy aparatem umocowanym na statywie w trybie pionowym, co pozwala uchwycić zdecydowanie więcej przestrzeni u góry i dołu sceny, chociaż zmusza nas to do wykonania większej ilości zdjęć.

[/three_fourth_last]

Fotografia panoramiczna z użyciem techniki HDR ?

Bardzo często wykorzystywaną przez nas techniką fotografii panoram, w dodatku dostępną w standardzie, czyli bez żadnych dodatkowych opłat jest HDR (ang. high dynamic range) – czyli technika tworzenia zdjęć o szerokim zakresie tonalnym.

Fotograf każdorazowo na miejscu ocenia czy dla uzyskania optymalnego efektu wystarczy wykonać „standardową” panoramę, czy może warto wykorzystać możliwości jakie daje HDR. Powinno się stosować ją przede wszystkim wtedy gdy w kadrze mamy obszary o różnym natężeniu światła – oświetlone bardzo mocno i takie, które znajdują się w cieniu. W przypadku fotografowania wnętrz, dgy w kadrze zawiera się nie osłonięte okno jest natomiast używana w zasadzie bez wyjątków.

Poniżej zaprezentowano różnicę w panoramie wykonanej w sposób „standardowy” i przy użyciu techniki HDR – czyli składanej ze zdjęć o wysokim zakresie tonalnym.

[image-before-after-fx settings=”settings2.xml”][/image-before-after-fx]

Jak i w jakim celu powstają takie obrazy?

Celem stosowania technik HDR jest poprawne oddanie szerokiego zakresu intensywności oświetlenia, począwszy od głębokich cieni, a na tarczy słonecznej skończywszy. Można powiedzieć, że dzięki niej na jednej fotografii można przedstawić pomieszczenie z czarnymi ubraniami znajdującymi się w ocienionej szafie i bardzo dobrze oświetlony widok za oknem. Ktoś kto kiedykolwiek próbował wykonać podobne zdjęcie, wie że przy użyciu „standardowych” metod jest to niewykonalne.
Poniżej przedstawiono 9 zdjęć tego samego miejsca wykonanych z różnym czasem naświetlania i na końcu efekt w postaci zdjęcia HDR powstałego z ich połączenia.

Powstawanie obrazu HDR

Takich kadrów w tym wypadku wykonano 7. Dla przypomnienia, każdy z nich składa się z 9 połączonych fotografii.

Powstawanie obrazu HDR

Skoro wszystkie powyższe zdjęcia muszą zostać „zszyte” niezbędne było zostawienie pewnych buforów, czyli wspólnych części kolejnych ujęć z boku każdego z nich. Zazwyczaj jest to około 30% ujęcia co daje wystarczającą ilość punktów wspólnych z kolejną fotografią, które są następnie wyłapywane przez specjalistyczne oprogramowanie i zostają idealnie do siebie dopasowane.
Opisywane zakładki zostały zaznaczone poniżej.

Powstawanie obrazu HDR

Ostatecznie, jeśli wszystko zostało wykonane prawidłowo otrzymujemy obraz taki jak poniżej.

Powstawanie obrazu HDR

Jak widać stworzenie podobnej fotografii wymaga sporo pracy, zarówno „w terenie” podczas fotografowania, jak i później przed ekranem monitora. Do stworzenia powyższej panoramy wykonano aż 63 zdjęcia. Oczywiście zazwyczaj nie robi się ich aż tyle – jest to zawsze ustalane na miejscu przez fotografa w zależności od sceny, którą chcemy przedstawić i od warunków oświetleniowych.

Fotografia wnętrz i architektury – technika tworzenia w HDR Marzec 12, 2013
polandEnglishslovakia