Sromowce Niżne – widok z Trzech Koron

Panorama sferyczna wchodząca w skład wirtualnego spaceru po Pieninach

Wirtualna wycieczka do Sromowiec Niżnych – pensjonat.

Sromowce Niżne są jedną z najstarszych wsi na całym Podhalu. Według legend wieś założyli jeńcy tatarscy. Kościół miał ponoć fundować już w 1282 roku biskup Paweł z Przemiankowa jako wotum za uwolnienie z więzienia. Historyczne początki wiązały się prawdopodobnie z nazwą Przekop „Precop”, która mogła pochodzić od pobliskiego przełomu Dunajca. Nazwa jest notowana w roku 1323 wraz z nazwiskiem sołtysa „Soblinus dictum Sram”. Od roku 1350 są już dwie wioski – Sramovicz Superiori i Sramovicz Inferiori. Wieś należała do starostwa czorsztyńskiego, a potem czorsztyńskich dóbr rodu Drohojowskich.

Drewniany kościołek, istniejący do dziś, wzniesiono w 1513 roku, był on jednak w czasie swojej historii niszczony – jak podczas powodzi w 1534 i 1608 roku i wielokrotnie przebudowywany. Gruntownie przerobiony (lub odbudowany) został w XVII wieku. W dokumencie z 1812 roku wymienione jest „myto mostowe w niższych Sromowcach”. W 1777 roku w Sromowcach było 68 domostw i 442 mieszkańców, w 1869 już 95 domostw i 542 mieszkańców. Od lat 30-stych XIX wieku nastąpił rozwój spływów przez Przełom Pieniński i rozwój turystyki na trasie Czerwony Klasztor – Trzy Korony. W latach 1907-1914 działało Schronisko Oddziału Pienińskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im Wincentego Pola, a w 1930 roku powstało Schronisko Śląskie – dziś Schronisko Trzy Korony. W 1934 roku powstało, istniejące do dziś,  Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec. W 2006 roku powstał obecny symbol Sromowiec – Kładka rowerowo – piesza na Dunajcu, a w kolejnych latach – 2007 – 2008 we wsi powstała nowoczesna oczyszczalnia ścieków a miejscowość została całkowicie skanalizowana.

Opis pochodzi ze stronywww.sromowce-nizne.pl/

Sromowce Niżne - wirtualny spacer

Widok na Trzy Korony.

Bardziej szczegółowe informacje na temat naszej oferty dotyczącej panoram sferycznych i wirtualnych spacerów znajdziesz w tym miejscu.

Zobacz także pozostałe panoramy sferycze i wirtualne spacery wykonane przez nasze studio – w dziale portfolio.

Zapewniamy najlepszą jakość po bardzo atrakcyjnych cenach już od 125 złotych za panoramęzobacz szczegółowy cennik.

Obszar na którym wykonujemy panoramy sferyczne tworzące wirtualne spacery (znane też jako wirtualne wycieczki) zapewniając darmowy dojazd to przede wszystkim: Kraków i okolice; powiat tatrzański (Zakopane, Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Poronin); powiat nowotarski (Nowy Targ, Szczawnica, Czorsztyn, Maniowy, Kluszkowce, Sromowce, Dębno); Nowy Sącz i okolice.